Uusimmat blogikirjoitukset

Uusimmat kommentit

Kohti hyväksyntää Marja  23.2.2012 10:46

Tyhjän päällä Myy  23.2.2012 0:55

Kohti hyväksyntää KenSetti  22.2.2012 22:15

Tyhjän päällä sarppa  22.2.2012 18:30

Tyhjän päällä Lassi  22.2.2012 15:11

Tyhjän päällä Murmula  22.2.2012 11:55

Tyhjän päällä Tähtisade  21.2.2012 18:53

Tyhjän päällä Myy  21.2.2012 14:21

Tyhjän päällä Lassi  21.2.2012 0:16

Tyhjän päällä KenSetti  19.2.2012 22:57

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:
261175 kpl

Kuka sinä olet?

Keskiviikko 4.1.2012 klo 6:05 - Adonai / Marja


carry.jpgKun olen syntyjä syviä pohtimalla löytänyt oman, yksilöllisen totuuteni maailmasta, olen alkanut myös yrittää elää sen mukaan. Minun totuuteni ja tapani elää ei varmastikaan sovellu kaikille, ja se tässä kaikessa onkin ideana. Jokaisen on jossain vaiheessa, jossain elämässä hyvä löytää oma totuutensa. Tai itse asiassa "löytää" on aivan väärä sana - oma totuus on päätettävä, se on valittava ja sitä on tahdottava elää.

Ja kun oman totuutensa rakennuspalikoita pohtii, on erinomainen ohjenuora se, että kysyy itseltään: "Miltä maailma näyttäisi, jos kaikki tekisivät näin? Olisiko sellainen mielestäni hyvä maailma?" 

Tällä tavalla olen etsinyt oman totuuteni rakennuspalikoita. Esimerkiksi suhtautumiseni kerjäläisiin hahmottui näin. Yritin pitkään muodostaa käsitykseni kerjäläisistä ja siitä, onko hyvä juttu antaa heille rahaa vai ei, sen mukaan, mitä asiasta minua fiksummat kirjoittivat. Yritin ymmärtää, mitä seurauksia rahan antamisesta on, kun asiaa tarkastellaan yhteiskunnan ja kansainvälisen politiikan tasoilta. Kun artikkeleita ja mielipiteitä asiasta löytyi laidasta laitaan, jäin hämmennyksen valtaan. Kadulla liikkuessani en tiennyt, antaako rahaa vai ei. Kunnes viime kesänä tajusin, miten minun on asiaa tutkittava: oman yksilöllisen totuuteni valossa. Ja minun totuuteni sanoo, että ihmistä on autettava. Piste. Aina ja kaikkialla. Näin haluaisin että joka ikinen ihminen maapallolla tekisi, joka hetki - auttaisi toista. Näin myös toivoisin, että minuun suhtauduttaisiin, jos itse olisin avun tarvitsija. En todellakaan haluaisi, että minulta evättäisiin apu vedoten joihinkin kylmiin, persoonattomiin yhteiskunnallisiin teorioihin tai taloudellisiin laskelmiin. Tai että vedottaisiin siihen, että vastuu asiasta on jonkun muun. Vastuu on aina jonkun muun.

Ja niin tein päätökseni, että minä autan. Sinä päivänä, jona päätöksen tein, kohtasin viisi kertaa avun tarvitsijan. Kun viidennen kerran jouduin kaivamaan lompakkoni laukusta kaiken kiireen keskellä, totesin itsekseni, että tämähän on ihan naurettavaa! Vaan en antanut periksi. Koin, että olen tehnyt päätöksen jonka kanssa voin elää ja sillä selvä, nyt sitten elän sen mukaan ja kaivan kuvetta. Siirsin illalla kaikki kolikkoni takin taskuun ja olin seuraavana päivänä valmis kohtaamaan uudet avun tarvitsijat. Vaan eipä heitä ole tämän jälkeen tielleni juuri osunut! Ihan kuin pelkkä päätöksen teko oli se, mitä tarvittiin. Nyt minä tiedän, mikä on totuuteni asiasta, ja maailma tietää sen myös. Se riittää minulle ja se näköjään riittää myös maailmalle.

Olen jälkeenpäin miettinyt, miksi tämä yksi pieni päätös on tuntunut niin hyvältä. Luulen, että kyse on siitä, mitä tapahtuu, kun selkiyttää omat arvonsa ja alkaa sitten elää näiden arvojensa mukaista elämää. Ei piiloudu toisten tekemien arvomääritelmien taakse, vaan päättää omat arvonsa ja omat totuutensa, vaikka muut pitäisivät näitä arvoja ja totuuksia idioottimaisina, naiiveina tai epärealistisina. Sillä uskon, että ainut yleismaailmallinen ”määräys” on se, että eläisimme peräänantamattomasti ilon, myötätunnon ja lempeyden täyttämää elämää. Mitä tällainen elämä itse kunkin kohdalla sitten tarkoittaa, se on jokaisen oma valinta. Aivan kuin kaikkeus joka päivä kysyisi: ”Kuka sinä olet?” ja me päätöksillämme, uskomuksillamme, ajatuksillamme, sanoillamme ja teoillamme vastaisimme tähän kysymykseen. Joka päivä.


Kommentit

4.1.2012 16:17  Lassi

Hienoa pohdintaa! Mistä tahansa asiasta voi olla hyvin montaa mieltä ja perustella sitä mihin tahansa suuntaan. Asioille ei ole olemassa yhtä totuutta! Vain sillä sinun totuudella on merkitystä.

Itse kun oivalsin tämän, ymmärsin että minun ei tarvitse enää lähteä perustelemaan tai puolustelemaan omaa kantaani, koska sillä ei ole merkitystä mitä muut valinnoistani ajattelevat. Ainoastaan minä voin tuntea oman totuuteni. Tämä oli valtava helpotus, koska olin aikaisemmin tuhlannut valtavat määrät energiaani loputtomiin väittelyihin tai puolusteluihin.

4.1.2012 17:02  Marja

Juuri niin, valtava helpotus! Ja rauha kun ei tarvitse oman totuuden muodostamiseksi tietää kaikesta kaikkea. Oma sisin kertoo minun yksinkertaiset totuuteni ja ohjenuorani, kun hetken pohtii: "Miten haluaisin että minua kohdeltaisiin...".

4.1.2012 22:11  Isoäiti omassa paratiisissaan

Lyhin tie rauhaan on rakastaa itseään ja sallia iloinen elämä, tehdä, mitä rakastaa ja rakastaa, mitä tekee ... ja ennekaikkea antaa muiden valita omansa sitä millään tavalla koskematta ... tätä vuosikymmenen harjoittaneena olen hyvin tyytyväinen hiljaisuuden keskellä

5.1.2012 13:14  täti täällä

Täti kihisee mielenkiintoa uutta kirjaansa kohtaan, olen alkulehdillä ja luulen että tästä kirjasta voi olla palstan seuraajillekin jotain valoa. Kirja "Tie sisäiseen linnaan " Caroline Myss, varmaan monet sen on jo lukeneet, löytyi Ale tarjouksena 10e, nyt ahmin tätä.

5.1.2012 14:35  Metsälintu

Hei Täti,
Olen noin kaksi vuotta tahkonnut kyseistä kirjaa, tie on ollut hidas ja tuskainen, mutta sen vaikutukset ovat olleet salakavalan valoisat. Onnea matkalle, itse olen menossa vasta sivulla 200...

6.1.2012 17:32  sarppa

Moi Marja, hienoja kommentteja. totta niin onkin minuun totuuteni on minun. Ja olen nyt toisinaan huomannut sanovani äänen asioita joita ennen en olisi sanonut enkä kehdannut sanoa. Ihanaa kun ei enää tarvitse niin paljon välittää muiden ihmisten ajattelemisesta eikä perustella miksi tein niin kuin tein. Minun valintani ja sanomiseni resonoivat minulle, enkä voi vaikuttaa siihen jos toinen henkilö ei niistä välitä tai ymmärrä. Samoin se että haluan välittää positiivisuutta ja tukea toisia omalla tavallani, ei tunnu sopivan kaikille mutta sille en voi mitään. Sen lisäksi voin tarpeen tullen muuttaa mieltäni jos totuus näyttäytyy erilaisena niin vaikka joka päivä, mikäli siltä tuntuu.

Ja täti ja metsälintu, tahkoan samaa kirjaa, välillä luen ja välillä teen henkistä siivousta.
En aina niin kirjan ehdottamilla tavoilla vaan omalla tavallani. Sisimmän siivoaminen on sekä tuskallista että vapauttavaa, välillä mennään ankeita läpi ja välillä on helpotus ymmärtää itseään ja nähdä oman käytös sekä tiedostaa mistä ne tulevat ne möröt ja muut pelot. Taistelut jatkuvat mutta silti edessä loistaa tuhansia valoja.

6.1.2012 21:48  etsijä

Tervehdys kaikille, arvatkaapa mitä :) Onko tämä "synkronismia"? Sain eilen ensimmäisen Matruvani (Amman viesti) lehden jonka tilasin syksyllä. Siinä on kirjoitus Avilan Pyhän Teresan elämänkerrasta. Hän on kirjoittanut kirjan "Sisäinen linna" . Tänään olen pähkäillyt ja silmäillyt ko kirjaa. Olen lukenut sen noin vuosi sitten.
Nyt poikkesin näille sivuille ja taas keskustelun aiheena on sisäinen linna. Jos en ole aivan väärässä muistan lukeneeni, että Tie sisäiseen linnaan (Myss) johdattaa lukijaa Pyhän Teresan avaamalle, ajattomalle viisaudelle.
Onko hyviä vinkkejä? Kysymys kuuluu, mitä minulle yritetään kertoa ? Ainakin aion lukea myös tämän CM:n kirjan

6.1.2012 23:10  Tuija

Minullakin on "kokemus" kerjäläisestä. Viime kesänä kun lähdin töistä kotiin näin kerjäläisnaisen...menin hänen luokseentai oikeastaan "jokin" veti puoleensa..hän katsoi minua suoraan silmiin....ja voi niitä silmiä ne säteilivät..ne olivat kuin kaksi timanttia kauniit turkoosin väriset...annoin hänelle viimeiset rahani 5 euroa ...ajattelin että hän tarvitsee sen ...kun annoin sen hänelle hän otti käsistäni kiinni luki jonkun rukouksen ja teki ristinmerkin... en ole koskaan nähnyt sellaisia silmiä..Lähdin pois...käännyin katsoin taakseni...hän oli "hävinnyt"....jatkoin matkaani linja-autopysäkille...huomasin jotain maassa...otin sen...se oli 5 euron seteli... kohtasin enkelin...siitä olen varma...sillä siitä alkoi jokin...enkelit ovat nyt osa elämääni ...näen orbeja...tulevat kuviinkin...ym.

7.1.2012 12:57  Isoäiti

Tuija - kuinka kaunista ja totta!

7.1.2012 13:34  Tuija

Ymmärrsin myös että enkeli lähetettiin minulle...ennen... lohduttamaan tulevia tapahtumia..sillä vähän sen jälkeen läheiseni sairastui vakavasti.. ja sanottiin että hän ei kauan elä...minä "hädissäni" pyysin enkeleitä auttamaan...työpaikallani rukoilin...oli kesä...tilassa jossa olin ei avattavia ikkunoita eikä ovia....yks kaks minua suorastaan vedettiin erään hyllyn luo ja käteni "nostettiin kurkottamaan ylintä hyllyä jossa on reunat...koetin mitä siellä on? .... aivan upea vitivalkoinen silkinhohtoinen höyhen ja samalla ...kuulin mies äänen sanovan Tuija enkelit ovat kanssasi....menin aivan sanattomaksi...höyhen on talletettu... Sain merkin jota pyysin...ja paljon on sen jälkeen tapahtunut ...

7.1.2012 13:48  Syyssade

Todella kaunis tarina sinulla, Tuija. Ihmeet ovat osa elämää, kun vain niille antaa luvan tulla osaksi elämää.

Marjalle suuri kiitos kaikista kirjoituksistasi, on aina ilo lukea niitä.
Oikein hyvää ja Ihmeiden täyttämää vuoden jatkoa kaikille!

7.1.2012 14:24  Myy

Ihan sellainen asia askarruttaa mieltä, koska teen koko ajan itseäni vastaan ja teen työtä, jossa en oikein viihdy ja tuntuu, etten pysty siihen kohta enää, mutta ei ole vaihtoehtoja, yksin kaikki kuluni maksavana, asuntolainaa myöten, en voi vaan lähteä pois, ottaa lopputiliä. Hylkääkö universumi mut nyt kokonaan, kääntää selkänsä? Jotenkin tuntuu, että viimeaikoina värähtelytaajuudet on laskeneet ja kaikki vanha huono on tullut takaisin. Uutta työtä ei kouluttamattomana, kielitaidottomana keski-ikäisenä naisen ole mahdollisuutta saada. Joten on pysyttävä vaan nykyisessä ja jatkettava. Pakko oli kysyä mielipidettä, kun huolestuttaa, että jäänkö nyt tässä jotenkin paikoilleni.

7.1.2012 18:44  sarppa

Myy, niin minäkin teen työtä jossa en viihdy ja on todella hankalia päiviä. Jostain syystä universumi kuitenkin haluaa minun pysyvän siellä toistaiseksi. Myöskään samoista syistä en voi lopettaa. Mutta uskon että jotain löytyy kun aika on oikea, ihmeitä tapahtuu, kaikki on mahdollista. Universumi haluaa meille parasta mahdollista, mutta myös meidän pitää itse hyväksyä se ja antaa tilaa hyville asioille. Olen jokaisesta päivästä kiitollinen myös niistä huonoista ja ne opettavat minulle enemmän kuin helpot ja hyvät päivät. Ikävä kyllä niitä huonoja asioita joutuu myös siivoamaan mielestään että tilaa niille hyville jutuille. Koeta vaikka keksiä työpaikan ulkopuolelta ihania juttuja ja hehkutat niitä itsellesi kun on mahdollista. Valohaleja ja paljon paljon voimia matkaasi!

8.1.2012 12:56  etsijä

Rakkautta kaikille ja kiitokset Marjalle syvällisistä kirjoitusista.
Ajatuksen voima on suuri. Me luomme joka hetki sitä minkä näemme ja koemme. Kun alamme ymmärtää olevamme itse vastuussa omista kokemuksistamme lopetamme hyökkäämisen näkemäämme ympäristöä ja ihmisiä kohtaan. Pian havaitsemme, että ympäristö ja ihmiset alkaa vastaamaan siihen mitä heijastamme ulospäin. Emme edes aina itse tiedosta omaa hyökkäämistä. Se voi olla esim. jokin työtehtävä... taas tuo tylsä juttu pitää tehdä... tällä ajattelulla me teemme ko työtehtävästä vihollisen. Universumi on oikeidenmukainen ja toteuttaa ihmisen vapaata tahtoa... tuo ihminen haluaa tylsyyttä työtehtäväänsä... hänelle annetaan sitä. Olen ymmärtänyt, että tästä syystä meille olisi hyväksi suhtautua todellisella rakkaudella kaikkeen. Silloin me alamme luoda ympäristöä jossa viihdymme ja alamme löytää sisältämme uudenlaista rauhaa ja luottamusta arkipäiväämme.

8.1.2012 19:42  Täti

Täti Kiittää Metsälintua Sarppaa ja Etsijää kannustuksesta lukea tiestä Sisäiseen Linnaan. Se on nyt luettu ajatuksella, mutta tehtävät teen omalla tavalla ehkä aamusivujen muodossa. En osaa antaa vinkkejä , mitä se kertoo Etsijälle, ehkäpä meillä on ollut luostarielämiä aikoinaan, joten tämä" kolahtaa". Hieno Kirja. Pyhätunne jäi sieluun, melkein laulan. Mielestäni tämä aika haastaa meitä mukaan tämän lukemiseen.Ja Upeaa kun meitä on näin monta tätä "tahkoamassa". Vielä Myy, Usko ihmeisiin ja teeppä Aarrekartta se todella toimii."Kärsivällisyys voittaa kaiken" sanoo Avilan Teresakin.


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: